Polikarbonatiniai šiltnamiai
Stikliniai ir plėveliniai šiltnamiai rinkoje karaliavo ilgai, tačiau polikarbonatiniai šiltnamiai neabejotinai pastūmėjo rinką keistis. Pasiūla greitai išaugo ir šiai dienai turime daug gamintojų, kurių kiekvienas teigia turintis kokybišką, ilgaamžį šiltnamį, o kainos svyruoja nuo 200 iki 1000 eurų… Šiame straipsnyje aptarsime, kaip nepasiklysti šiose džiunglėse, išsirinkti kokybišką, kainos vertą, ilgai tarnaujantį mažai priežiūros reikalaujantį šiltnamį su polikarbonatine danga.
Visų pirma svarbu suprasti du pagrindinius šiltnamio principus, kurių laikantis iš karto gausite geresnį derlių, nei lysvėje.
- Šiltnamyje turi būti šilta, o ne karšta. Stoglangiai yra būtini, nes karščiausias oras susikaupia šiltnamio viršuje.
- Augalams reikia sukurti tinkamą drėgmę, kuri yra skirtinga pagal augalų rūšis.
Šiltnamiai dengti polikarbonato danga
Kanalinis polikarbonatas, tai labai tvirta ir lengva akyta medžiaga, be viso kito labai gerai sauganti šilumą. Polikarbonatas sudarytas iš dviejų, kartais ir daugiau (SANUS šiltnamiai sudaryti iš 2 sienų su kamera viduje) plastiko sluoksnių su oro tarpais tarp jų.
Polikarbonato privalumai:
- Ilgiau išlaiko šilumą ir greičiau įšyla, ypač aktualu, kai rytais oro temperatūra lauke yra žema bei pavasarį, kai vakarai yra vis dar vėsūs.
- Praleidžia šviesą taip pat gerai kaip stiklas, tačiau kartu laužia saulės spindulius. Tokiu būdu polikarbonatiniai šiltnamiai nedegina augalų lapų, todėl sienų nereikia dažyti baltais dažais ar kitaip papildomai apsaugoti nuo saulės spindulių;
- Nelūžta, nedūžta;
- Praktiškai nedega, (B1 degimo klasė);
- Ilgaamžiškumas – jei pasirenkamas kokybiškas šiltnamis iš polikarbonato dangus, jis gali tarnauti net apie 20 metų;
- Lankstumas – vienu lapu galima uždengti ir sienas, ir stogą, ypač arkinėse konstrukcijose, tačiau dengiant stogą jis turėtų būti ne mažesnio nei 6 mm storio, kad žiemą atlaikytų sniegą.

Kaina
Žmones dažnai gąsdina polikarbonatinių šiltnamių kaina, tačiau be reikalo. Tokie šiltnamiai yra ilgaamžiai ir (tarnauja apie 20 metų) nereikalaujantys priežiūros, o lyginant su plėveliniais šiltnamiais, jų dangą reikia keisti maždaug kas 2-3 metus.
Norėdami išlaikyti tinkamą šiltnamio funkciją ir išvaizdą, turėtumėte jo plėvelę keisti maždaug kas trejus metus. Jei plėvelinis šiltnamis, kurio matmenys tokie patys, kaip ir SANUS polikarbonatiniai šiltnamiai L-7 (kaina – 539EUR ) kainuoja 110 eurų. Tai per 20 metų (tiek maždaug tarnauja polikarbonatas)šiltnamį pakeisti reikės apie 6 kartus, o tai kainuotų apie 660 Eur, nekalbant apie tai, kiek laiko teks paaukoti, šiltnamio priežiūrai – jo išmontavimu prieš žiemą bei vėdinimu, nes negalėsite įrengti automatinių stoglangių.
Kartą tinkamai sumontavus polikarbonatinės dangos šiltnamį, jo ardyti nereikės per visą jo tarnavimo laikotarpį.
Kokie šiltnamiai yra patys ilgaamžiškiausi?
Norime atkreipti dėmesį, kad polikarbonato šiltnamiai labai skiriasi savo karkasu.
Jis yra labai svarbus nes, pasirinkus cinkuotą plieną, karkasas tarnaus mažiau metų, negu polikarbonato danga. Nors cinkuotas plienas yra pakankamai atsparus korozijai, jo paviršius yra nelygus ir grublėtas, todėl jį bus sunku išsaugoti nesubraižytą, lygų ir estetišką. Taip pat, laikui bėgant, subraižyti profiliai pradės rūdyti.
Tuo tarpu aliuminis yra atsparus korozijai. Pasirinkus specialias konfiguracijas, kurios atlaikys atšiaurius Lietuvos vėjus ir sniegą, tad tokiu šiltnamiu galėsite džiaugtis ilgiau nei dengtu plienu.

Jei nuspręsite dažyti šiltnamį
Patariame rinktis miltelinį dažymo būdą. Tai procesas, kai padengus aliuminį dažais, jis kišamas į krosnį, kur dažai išsilydo, lygiai padengdami paviršių. Toks dažymo būdas išliekai estetiškas tiek, kiek tarnauja aliuminiai šiltnamiai.
Patikimiausi ir ilgaamžiškiausi yra polikarbonatiniai šiltnamiai iš aliuminio konstrukcijų. Tačiau aliuminio profilius reikėtų rinktis atsakingai. Ne paslaptis, kad rinkoje yra daug nekokybiškai pagamintų aliuminio profilių, kurie praranda savo tvirtumo savybes, dėl perkaitinimo arba netinkamų priemaišų.
Taip pat patariame atkreipti dėmesį, kad 4mm polikarbonatas gali būti naudojamas dengti sienoms, tačiau stogui jis bus per silpnas, neatlaikys oro sąlygų.
Todėl reikėtų pasirinkti tinkamą pardavėją. GAMPRE gaminamų šiltnamių žaliavos yra kruopščiai atrinktos, o žaliavų gamintojai yra tik iš ES šalių.
Daugiau apie Sanus šiltnamius galite pasiskaityti mūsų svetainėje.
Šiltnamio formos. Kuri geriausia?
Dažniausiai pasitaikančios formos yra dvi – arkinės formos ir dvišlaičiai.
Arkiniai šiltnamiai būna platesni, o tai leidžia auginti daugiau žemų augalų. Bet arkinių šiltnamių karkasas visada yra gaminamas iš plastiko arba cinkuotos geležies, nes aliuminis nėra toks lankstus.
Dvišlaičiai šiltnamiai SANUS gaminami iš švediškų aliuminio profilių, kurie ilgai tarnauja. Namelio formos šiltnamyje lengviau padaryti sandarų stoglangį, kuris neišleis brangios šilumos, kai ją reikia taupyti, nes stoglangis yra kvadrato formos ir jį lengva įrėminti. Dvišlaičiai šiltnamiai taip pat leidžia augalams stiebtis į viršų.
Nors ir šiltnamio formos yra skirtingos, abiejų dengimui gali būti naudojamas polikarbonatas.
Taigi, į ką reiktų investuoti perkant šiltnamį, o kur galima ir pataupyti?
Labiausiai verta investuoti į aliuminio profilių šiltnamius. Geriausia rinktis natūralios spalvos, šiltnamį, kad nereikėtų rūpintis metalo estetine išvaizda. Jei norite dažyti profilius, rinkitės miltelinį dažymo būdą. Tai procesas, kai elektrostatiniais procesais milteliai yra pritraukiami prie daikto, ir vėliau kaitinami krosnyje. Rezultatas matomas labai ilgą laiką, o dažai nepradeda luptis.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad šiltnamio stoglangiai būtų užsandarinti metaliniais profiliais iš visų pusių ir prie jų galėtumėte tvirtinti automatinį stoglangių pakeliklį Thermovent (apie jį skaitykite žemiau).
Jeigu rengiatės statyti naują šiltnamį ir tam galite skirti pakankamai lėšų, rinkitės polikarbonato šiltnamį su aliuminio profiliais, nes tikrai nepasigailėsite!
Kada geriau rinktis du mažesnius, o kada vieną didelį šiltnamį?
Šiltnamį reikėtų rinktis pagal augalų kiekį, rūšį ir šeimos narių skaičių. Dažniausiai šiltnamiuose yra auginami agurkai ir pomidorai, o jie reikalauja skirtingų sąlygų.
Pomidorams reikia sausesnio oro, jie lengviau pakelia karštį ir drėgmės trūkumą dirvoje.
Agurkai atvirkščiai – labiau kenčia nuo drėgmės trūkumo ore ir dirvoje. Jų dideli lapai išgarina labai daug vandens, ir jeigu oras yra sausas, šaknys paprasčiausiai neatlaiko drėgmės trūkumo ir lapai vysta.
Štai ši drėgmė ir trukdo gyventi pomidorams. Todėl juos geriausia auginti atskirai. Kartais geriau yra investuoti ne į didesnį šiltnamį, bet į pora mažesnių, žinoma, jei tik yra galimybė.
2 asmenų šeimai patariame rinktis L-7 šiltnamį (7 kv.m.)
4 asmenų šeimai L-10, XL-12 (10- 12 kv.m.)
Ir svietingoms šeimoms, kurios stebins draugus savo derliumi L-15, XL-18 (15-18 kv.m.)
O kas toliau, kai jau įsigyjate šiltnamį?
Ką daryti, kad gautume maksimaliausią šviesą ir reikalingą šilumą šiltnamyje?
Pirmiausia rekomenduojama statyti šiltnamį nuo pietų į šiaurę: taip jį geriausiai apšviečia produktyviausia rytinė ir vakarinė saulė, o vidurdienį ją bus lengviau užtemdyti.
Kad sulaikytume didžiausią šilumos kiekį pavasarį, reikia maksimaliai padidinti šviesos pralaidumą ir kiek įmanoma daugiau sumažinti jos atspindėjimą nuo dirvos paviršiaus. Tai reiškia, kad visi paviršiai turi būti kiek įmanoma juodesni, o danga – kiek įmanoma skaidresnė. Vasarą – atvirkščiai – dangą tenka balinti, suteikti jai pavėsį ir dėti šviesų mulčią ant dirvos.
Polikarbonatinio šiltnamio montavimas ir konstrukcija
Kadangi polikarbonatiniai, lietuviški šiltnamiai Sanus turi tvirtą pamatinį profilį, montuojant reikia pasirūpinti tik blokeliais ir ankeriais, kuriais pritvirtinsite šiltnamį prie žemės. Tam puikiai tinka fibo blokeliai, šaligatvio elementai, bortelių elementai – bet kokia medžiaga, kuri nesugeria vandens, tuomet rudens metu, esant drėgnam orui ir žiemos metu pašalus, šiltnamis nesuskils. O štai netinkamas pasirinkimas būtų akytbetonio blokeliai.
SANUS polikarbonatiniai šiltnamiai vienoje pusėje yra padengti apsauga nuo UV spindulių ,kurią reikėtų nukreipti į išorę. Padengta pusė yra užklijuota plėvele su užrašais ir piešiniais.
SVARBU! Renkantis polikarbonatą reikia prisiminti, kad jis turi savybę plėstis bei judėti. Todėl geriau plokštes dėti į proflius, o neįgręžti varžtais.
Išmanieji šiltnamiai ir dar keletas svarbių dalykų
Šiltnamis efektyviausiai veiks su įrengtais stoglangiais, kurie gali būti automatiniai. Thermovent– tai autonomiškai veikiantis stoglangių atidarytuvas. Temperatūrai pakilus iki 18 laipsnių, stoglangis pats atsivers, o atšalus – pats užsidarys. Taip be jūsų priežiūros šiltnamis išsivėdins pats .
Šiltnamio vėdinimas turėtų vykti be skersvėjų. Dėl šiltnamio apačioje esančio šaltesnio oro nei jo lubose, reikėtų atsisakyti vėdinimo pro duris. Mes gampre sukūrėme dvidures duris, kad esant didelei kaitrai, galėtumėte atidaryti tik viršutinę dalį, taip mažindami skersvėjį. O uždaryta apatinė dalis apsaugos ne tik nuo šalto oro, bet ir nuo naminių gyvūnų įsiveržimo į daržą.

Augalai gali ir pražūti dėl jūsų dosnumo
Čia, atrodytų, nėra ko ginčytis. Visi žino, kad laistyti augalus šiltnamyje reikia vakare ir (arba ryte) šiltu vandeniu. Iš tikrųjų, laistome, kai yra laiko ir vandens. Šiltą? Ne, pilam tokį, koks yra! Jeigu turime talpą vandeniu i- tai jau prabanga. Suprantama, kad šiltnamyje laistome nuoširdžiai. Tai yra tol, kol nenusibosta.
Tačiau laistymas gali būti ir kenksmingas. Tradicinis, atsitiktinis laistymas – tai staigus drėgmės ir dirvos temperatūros pasikeitimas, o laistymas su trąšomis – dar ir pH bei cheminės sudėties pakitimas. Tai – augalams bei dirvai stresas. Būtent todėl nerekomenduojama laistyti, kai yra karšta. Be to, ant lapų patekę vandens lašai sutrikdo natūralų garinimo procesą ir gali tapti nudegimų priežastimi.
Šiam atvejui taip pat yra lengvas sprendimas
Galimos dvi laistymo sistemos – vandentiekio (jungiama prie vandentiekio) ir gravitacinė (jungiama prie vandens rezervuaro). Sistemos turi žarnas, kurias reikia ištiesti per lysvę, ir reikiamu laiku įjungti. Tam, kad nebūtumėte priklausome nuo laistymo, galite įsigyti programatorius. Juos nustačius, galima palikti šiltnamį automatiniam laistymui net visai savaitei.
Lentynėlės šiltnamiui
Šis aksesuaras randa sprendimą problemai, kurios galbūt iki šiol nepastebėjote.
Ant lentynėlės galite daiginti augalus, prieskonius. O esant poreikiui, pasidėsite savo asmeninius daiktus ar sodininkystės atributus, kaip pirštinės, sėklos, kauptukai.
FOTO su nuoroda
Augalų parišimo komplektai
Sanus šiltnamiams galite įsigyti specialių kabliukų su virvutėmis, kuriais lengvai parišite savo augalus.
Galite daugiau paskaityti apie galimus šiltnamių aksesuarus.
Pasirūpinkite polikarbonato plokščių tarpais
Kanalinis polikarbonatas savo briaunose turi mikroporas, per kurias patenka oras ir jame esanti drėgmė, o pro oro tarpus dumblių ir pelėsio sporos, kurios susimaišiusios su vandeniu, užvešės per visą kanalą, o tuomet jis pažaliuos ir visas kanalas bus užterštas. Tam yra sukurtos specialios MultiFoil kvėpuojančios sandarinimo juostos. Jas užklijavus prieš šiltnamio statybą, užkertamas kelias dumblių ir pelėsių sporoms. Ši juosta yra sukurta specialiai šiltnamiams.
Kuo skiriasi paprasta polipropoleno juosta nuo austinės Multifoil juostos?
Yra pasklidęs mitas, kad reikia užklijuoti oro tarpus su garams pralaidžiomis juostomis, tačiau pastarosios nepraleidžia vandens molekulių, kurios patenka pro mikroporas. Paprasta polipropoleno juosta yra laminuota dviguba juosta, o Multifoil juosta yra austinė, todėl gali išleisti susikaupusį vandenį. Paprastos polipropoleno juostos nepraleidžia vandens, nes yra laminuotos dviguba juosta, o ne austinės. Kadangi plokštės yra akytos, dėl natūralios kondensacijos oro tarpuose susikaupia vanduo. Vanduo nepasišalina ir tai sukuria produktyvią vietą augti dumbliams.
Multifoil juostų naudojimas:
Montuodami šiltnamį, užklijuokite švarias plokštes iš abiejų pusių. Iš viršaus sandarią, o apačioje kvėpuojančia (su baltais tarpais). Juostų periodiškai keisti nereikia, svarbu jas gerai užklijuoti prieš dedant plokštes į profilius.
Apibendrinant galima teigti, kad polikarbonatiniai šiltnamiai atlieka savo funkciją ir nereikalauja daug priežiūros. Pasirinkus kokybiškus, ES šalyse gaminamą polikarbonatiną ir aliuminį, turėsime ilgai tarnaujantį, funkciją atliekantį ir Jūsų kiemą puošiantį šiltnamį. Taip pat išmanieji šiltnamiai tikrai gali palengvinti sodininkystę ir paversti ją labai malonią. Įsigijus stoglangių pakelėjus, laistymo sistemas su programatoriais, reikės paaukoti labai mažai laiko, tam, kad sulauktumėte gero derliaus ir lepintumėte savo artimuosius naminėmis salotomis.
Jūsų patogumui GAMPRE šiltnamius galite įsigyti internetu.
Apie šiltnamius konsultuotis galite tel.nr. +37061275323