Kaip pasirinkti šiltnamį?
Nereikia būti sodininkystės ekspertu, kad jau pirmaisiais metais gautumėte derlių. Svarbu žinoti svarbiausius dalykus: kaip išsirinkti šiltnamį ir kaip padėti augalams vegetuoti. Šiame straipsnyje patarsime kaip pasirinkti šiltnamį ir gauti iš jo gausų derlių. Mūsų specialistų patarimai remiantis draugų- „Geltonas Karutis“ vaizdo įrašu apie SANUS šiltnamį.
Šiltnamiuose galima 2-3 mėnesiais ankščiau negu lauke išauginti ankstyvųjų daržovių. Iš pradžių auginamos šalčiams atsparios daržovės: svogūnų laiškai, ridikėliai, salotos, petražolės, o jas nuėmus- šilumamėgės: agurkai, pomidorai, ankštinpipiriai, baklažanai ir kt. Kad šie augalai geriau augtų reikia pasirinkti tinkamą šiltnamio vietą, dangą, taip pat vėdinimo ir laistymo sistemas. Taigi, toliau apie kiekvieną iš jų plačiau.
1. Kaip pasirinkti šiltnamio VIETĄ?
Renkantis vietą svarbu atsižvelgti į dirvožemį. Vertėtų iš karto planuoti, ne tik šiltnamio, bet ir planuojamų vaismedžių vietą. Nepatariama statyti vaismedžių aplink šiltnamį, kad nepažeistų šiltnamio stogo dangos ir neužstotų reikalingos šviesos. Daržovėms auginti svarbu viršutinis ariamasis sluoksnis, o vaismedžiams- podirvinis ir gilesni sluoksniai. Vertinant dirvas, reikia atkreipti dėmesį ir į jų mechaninę sudėtį, purumą, drėgmės imlumą, reakciją, maisto medžiagas.
Žinant šiltnamiui skirtą plotą, sutaupysite laiko renkantis, jo dydį. O vėliau atsukti šiltnamio įėjimą ar galinę sieną į pietus. Tuomet pirmi spinduliai šildys augalus, o per pietus kaitriausia saulė mažiau kaitins.
Dirvos purenimas ir mulčiavimas:
Supurenkite dirvą, kai ji sausa, kitaip dirvožemis gali sušokti į gumulus. Vėliau mulčiuokite. Jei neturite perpuvusio mėšlo ar durpių, dirvos paviršių galite padengti ir nupjauta vejos žole. Jei žolė dar nėra išdžiūvusi, nedėkite jos tiesiai ant augalų šaknų. Taip pat mulčias gali padėti apsaugoti augalus nuo perkaitimo. Padenkite dirvožemį šviesios spalvos mulčiu, karščiausiu vasaros laikotarpiu. Tik netaupykite to pačio mulčio kitiems metams, nes jame gali kauptis ligų sukėlėjai.
Kas 5-6 metus patartina dirvą pakeisti nauja, pirktine žeme. Nukasus viršutinį sluoksnį, uždėti pirktinę žemę, ji bus pilna mineralų ir reikalingų maistinių medžiagų.
Lietaus nuvedimo sistema šiltnamyje
Tam kad nereikėtų klampoti po balas ir turėtumėte malonų priėjimą prie šiltnamio, kai kurie gamintojai turi integruotą lietaus nuvedimo sistemą. SANUS šiltnamiai turi nuvedimą gale, todėl rūpintis nereikės. Tačiau kituose šiltnamiuose gali būti niuansų. Vertėtų apie tai pasidomėti dar prieš montuojant.
2. Kaip pasirinkti šiltnamio DANGĄ?
Kaip pasirinkti šiltnamį su augalams tinkama danga? Rinktis polikarbonatą, stiklą ar plėvelę?
Efektyviausi, kainos- kokybės santykiu geriausi polikarbonatiniai šiltnamiai, nes:
- Reikalauja ne daug priežiūros;
- Ilgiau išlaiko šilumą, labai svarbu, kai oro temperatūra lauke yra žema;
- Praleidžia saulės šviesą tiek pat gerai, kaip stiklas. Taip pat ir laužia saulės spindulius, kas padeda nenudegti lapams;
- Nelūžta, nedūžta;
- Ilgaamžis.
Kaip pasirinkti šiltnamį? Polikarbonatiniai šiltnamiai
Tačiau polikarbonatinę dangą reikėtų rinktis nemažiau 6mm storio. Šis variantas yra pats optimaliausias mūsų šalies klimatui. Tokia danga pasiruošusi atlaikyti iki 20mm krušas ir kitas negandas.
Daugiau apie polikarbonato specifiką galite sužinoti straipsnyje.
Žmonėms norintiems estetikos, galime pasiūlyti grūdinto stiklo šiltnamius. Jie taip pat gerai, praleidžia šviesą, sulaiko šilumą, yra ilgaamžiai.
Na, o plėvele siūlome dengti tik lysves šiltnamio viduje, esant žemai lauko temperatūrai. Plėvele dengti šiltnamiai nėra efektyvūs augalų auginimui. Juose neįrengsite stoglangių vėdinimui, o vėdinant pro duris sukelsite skersvėjį, kurio augalai nemėgsta. Taip pat plėvelė praleidžia žymiai mažiau saulės spindulių, nei stiklas ar polikarbonatas. Plėvelę reikia keisti, kas porą metų, o tai kainuoja papildomus pinigus ir atima laiko.
Taigi, koks šiltnamis geriausias, galite spręsti tik Jūs. Tačiau patariame vieną kartą investuoti į polikarbonatinę dangą ar stiklą, pasirūpinti savo augalais, taupyti laiką ir turėti gražiai atrodantį bei praktišką šiltnamį.
Karkasas
Taip pat svarbu pasirinkti tinkamą karkaso medžiagą. Populiariausios karkaso medžiagos yra cinkuotas plienas ir aliuminis.
Geriausias pasirinkimas yra aliuminis. Aliuminiai šiltnamiai yra atsparūs korozijai, nereaguoja su trąšomis ir jų tirpalais. Ilgai tarnauja, nes pažeidus kauptuku aliuminio profilį, jis priešingai, nei cinkuotas plienas, nepradės rūdyti.
Daugiau apie šiltnamio medžiagas žiūrekite mūsų youtube paskyroje.
3. Kaip užtikrinti efektyvų VĖDINIMĄ?
Gerai augalų savijautai užtikrinti, svarbu pasirūpinti šiltnamio vėdinimu. Karščiausias oras kaupiasi šiltnamio viršuje, todėl viršutinėje stogo dalyje reikia pasirūpinti stoglangiais ir orlaidėmis, pro kuriuos išeis susikaupęs karštas oras. Tokiu būdu užtikrinsime gerą augalų vegetaciją.
Kaip pasirinkti šiltnamį su tinkamais stoglangiais?
Įrengti stoglangiams dvišlaičiai šiltnamiai yra pranašesni už tunelinius, kitaip vadinamus arkinius šiltnamius. Dvišlaičio šiltnamio stoge galima įmontuoti automatinius stoglangius, kurie automatiškai pasikelia, bei aprėminti stoglangį aliuminiu, kad neliktų tarpų, pro kuriuos galėtų išeiti šiluma, kurią reikia taupyti ankstyvais rytais ir sezono pradžioje.
Sodininkystė be automatinio vėdinimo jau išbandžiusiems, yra neatsiejama šiltnamio dalis. Šių kėliklių viduje esantis sėmenų aliejus pakilus temperatūrai šiltnamyje plečiasi ir atidaro stoglangį, o atvėsus, automatiškai užsidaro.
Pomidorams reikalinga temperatūra:
Šiltnamiuose palaikoma vienoda, ne mažesnė kaip 20 laipsnių ir ne aukštesnė nei 30 temperatūra. Žemesnėje kaip 12 temperatūroje augalų auginimas ir vystymasis sulėtėja, o aukštesnėje kaip 30 augalų dulkelės darosi sterilios, ko pasėkoje blogai dauginasi. Naktį palaikoma temperatūra 17-20. Šiltnamius reikia gerai vėdinti, kad juose būtų grynas oras be drėgmės pertekliaus, kitaip pomidorams gali prasidėti ligos.
Durys
Renkantis šiltnamį pasirinkite duris, kurios turėtų orlaidę ar būtų iš dviejų dalių, kad galėtumėte apatinę palikti uždarą. SANUS šiltnamiai yra su dviejų dalių durimis. Esant didelei kaitrai galite atidaryti tik viršutinę durų dalį, taip sumažindami skersvėjį. Apatinė durų dalis apsaugos nuo prie žemės esančio šaltesnio oro, jaučiamo ankstyvą rytą ir nuo gyvūnėlių, kurie gali išmindžioti jūsų augalus.
Taip pat nepatariame rinktis slankiojančių durų, nes ratukai gali apsinešti žemėmis ir nebesidarinėti.
Prieš įsigyjant šiltnamį pagalvokite, iš kurios pusės norėsite įeiti į šiltnamį. Jei laistymui rinksitės talpos, o ne vandentiekio vandenį, pagalvokite, kur statysite bačką. Galbūt bus reikalingos papildomos durys, kad galėtumėte užeiti prie užpakalinės šiltnamio sienos tiesiai pro šiltnamį, prie gale esančios bačkos ar didesnių sodininkystės įrankių.
Dviejų dalių durys su rankena
4. Kaip įsirengti LAISTYMO sistemas?
Laistyti reikia ryte ar vakare drungnu vandeniu. Vanduo iš vandentiekio, gali būti per kietas, o vanduo iš gręžinio gali būti per šaltas. Todėl geriausias sprendimas yra rinkti lietaus vandenį. Tam prireiks bačkos. Prieš montuodami šiltnamį pagalvokite, kur ją galėsite pastatyti.
Kaip pasirinkti šiltnamio laistymo sistemą?
Sistemos kainuoja keliasdešimt eurų, tačiau išsprendžia daugybę problemų. Nebereikės nešioti kibirų vandens, sutaupysite laiko ir sodininkystė taps dar mielesnė.
Įsiveskite laistymo sistemą, o pas augalus užsukite juos apžiūrėti, paglostyti ir kitaip su jais pabūti.
Laistymo sistemas siūlome 2 rūšių. Pirmoji, kuri laisto bendrą lysvės plotą, antroji, laisto tikslingai pasirinkto augalo šaknis.
Programatoriai
Kad atostogų metu nereiktų derliaus palikti prižiūrėti kaimynams, pasirūpinkite programatoriumi. Jis leis palikti laistymo sistemą dirbti automatiškai visai savaitei ar ilgiau.
5. KADA pirkti šiltnamį?
Pasirūpinkite šiltnamiu iš rudens. Jei lauksite pavasario, kada susidomėjimas šiltnamiais yra milžiniškas, teks ilgai laukti. Taipogi, pastatę šiltnamį iš rudens, galėsite paankstinti auginimo sezoną ir džiaugtis salotomis ir šviežiais ridikėliais anksčiau.
Statant šiltnamį rudenį, galite tinkamai pasiruošti žemę. Galite pasikloti smulkių šakų, kartono, patręšti įvairiais kompostais. Pagal amerikiečių ekonomistų skaičiavimų duomenis, trąšų įtaka derliui sudaro net 41%, herbicidų 20%, pagal šiuos tyrimus, tai yra du svarbiausi veiksniai. Todėl patariame skirti laiko dirvos tręšimui, pastatyti šiltnami iš rudens, kad įšalas praeitų greičiau ir aplenkti eiles laukiant šiltnamio pristatymo.
Šiltnamio tvirtinimas prie žemės
Gamintojų patarimai gali būti įvairūs. Vieni teigia, kad lengviausia įkasti profilius į žemę, kiti pataria tvirtinti prie pamatų. Iš pirmo žvilgsnio šiltnamio profilių įkasimas į žemę yra žymiai paprastesnis darbas, nei pamatų įkasimas. Tačiau pradėjus daryti darbą, matome, kad tame nėra nieko paprasto. Įkasti reikia duobutes, kas 70cm, šiltnamis kasant kraiposi, nesilaiko, sunku jį išlyginti. Kita bėda pasimato šiltnamį eksplotuojant, nes šiltnamį įkasame į žemę 15-20cm. O kai varpome žemę, kasame žymiai gyliau, todėl žemė visados yra judinama. Po kiek laiko šiltnamis išsikraipo. Stabilesnis pamatas būtų iš įkastų blokelių arba išlietų pamatų.
SANUS šiltnamiams įrengiame tvirtus aliuminius kampukus, kurie tvirtinasi į betoninį paviršių. Jei neturite išlietų pamatų, užteks įsigyti blokelius, juos įkasti į žemę ir pritvirtinti varžtais šiltnamį. Sanus šiltnamiai turi nuo 6 iki 12 tvirtinimosi vietų, priklausomai nuo modelio. Jei gyvenate vėjuotoje vietoje, siūlome būtinai tvirtinti šiltnamį.
Kaip įrengti šiltnamio vidų?
Šiltnamio įrengimas priklauso nuo Jūsų poreikių. Pastebime, kad dažnai klientai nori, kad būtų šiltnamio takas. Tam galime pasiūlyti įsigyti plastikinių šiltnamio plytelių. Taip pat vertėtų pagalvoti apie augalų parišimo komplektą, kad augalai būtų ne tik patogiai parišti, bet taip pat ir atrodytų gražiai. Ir nepamirškite įsigyti nors vieną šiltnamio lentynėlę ant kurios galėsite susidėti asmeninius daiktus, sodininkystės įrankius ar daiginti prieskonius.
Gampre šiltnamio vidus
O jeigu šiltnamį jau turite, paruoškite jį žiemai
Polikarbonatiniai šiltnamiai su aliuminio karkasu daug priežiūros nereikalauja.
Pasibaigus sodininkystės sezonui, pašalinkite visą mulčią ir likusias augalų šaknis, gausiai paliekite, taip pat patręškite žemę. Išimkite laistymo sistemą. Išsukite cilindrus iš automatinių pakelėjų. Polikarbonato plokštes plaukite su muilo tirpalu ir daug daug vandens.
Plačiau apie šiltnamio paruošimą žiemai „Geltonas karutis“ vaizdo reportaže
Taigi, tokia minimali yra gerai pasirinkto išmanaus šiltnamio priežiūra.
Skirkite laiko tinkamai išsirinkti šiltnamį, jo priedus, pasidomėkite apie svarbiausius šiltnamio kriterijus, kad jis būtų naudingas augalų auginime. Svarbu, kad būtų įrengti stoglangiai, kurie padės lengvai ir efektyviai išleisti susikaupusį karštą orą. Pasirūpinkite ilgaamžėmis šiltnamio medžiagomis, kurios praleidžia šviesą ir sulaiko šilumą. Neatsižvelgiant į šiuos faktorius, lysvėje užauginti augalai mažai kuo skirsis nuo užaugintų šiltnamyje.
Daugiau informacijos apie sodininkystę „Geltonas karutis“ youtube kanale.
Daugiau informacijos apie polikarbonatinius šiltnamius „Gampre“ youtube kanale.
Na o jūsų patogumui šiltnamiai internetu GAMPRE internetinėje parduotuvėje.
Konsultacijai susisiekite tel.nr. +37061275323